Europejski Festiwal Szermierki - XI Memoriał Fechtmistrza Jana Nowaka

Opublikowano: 05/06/2018

W pierwszy weekend czerwca (2-3.06.2018) jak co roku nasza sekcja organizowała Europejski Festiwal Szermierki – XI Memoriał Fechtmistrza Jana Nowaka. W trakcie tych dwudniowych zawodów mogliśmy podziwiać blisko 450 szermierczy w 13 krajów. W hali sportowej UAM nie mogło zabraknąć również młodych florecistek i florecistów reprezentujących Klub Sportowy „Warta”, którzy tradycyjnie walczyli w czterech kategoriach wiekowych (do lat 9, do lat 11, do lat 13 oraz do lat 15). Pojedynki toczyły się na siedemnastu specjalnie przygotowanych planszach szermierczych.  W sobotę walczyły dziewczęta. W kategorii do lat 15 (roczniki 2003-2004) na trzecim miejscu uplasowała Konstancja Kanas, która w walce półfinałowej uległa Mai Szatarskiej z Gdańskiej Szkoły Floretu. W tej samej kategorii dobre, szóste miejsce zajęła Natalia Woźniak. Trzecie miejsce w najmłodszej kategorii (do lat 9) zajęła kolejna reprezentantka „zielonych” Danuta Tym. W drugim dniu (3 czerwca) festiwalowych zmagań rozegrano turnieje chłopców. Czterech zawodników naszego klubu zajęło miejsca w szerokich finałach swoich kategorii. Najwyżej ze „Warciarzy” sklasyfikowany został Piotr Ginda, który zajął trzecie miejsce do lat 13. W starszej kategorii (do lat 15) dobre, piąte miejsce zajął Mikołaj Płaszczewski. Wśród florecistów do lat 9 piąty był Franciszek Pokorski, a ósmy Bartosz Torzyński.
Gośćmi honorowymi tegorocznego Festiwalu byli znakomici polscy szermierze: pani Elżbieta Cymerman-Franke i pan Egon Franke. Państwo Franke, oficjalnie otworzyli XI Memoriał Fechtmistrza Jana Nowaka. Pani Elżbieta wielokrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski we florecie (1963, 1964, 1966, 1967, 1969, 1972); była wicemistrzynią uniwersjady (1965), brązową medalistką mistrzostw świata (1971) w turnieju drużynowym, dwukrotnie reprezentowała barwy narodowe na igrzyskach olimpijskich (1968, 1972). Pan Egon jest pierwszym Polakiem, który wywalczył złoty medal olimpijski dla polskiej szermierki (floret indywidualnie Tokio 1964). W swoim dorobku ma także medale olimpijskie zdobyte w konkurencji drużynowej (srebrny – 1964, brązowy – 1968). Na mistrzostwach świata wywalczył kilka medali: brązowy w turnieju indywidualnym (1963), cztery brązowe w turnieju drużynowym (1961, 1962, 1966, 1967). Egon Franke, mimo że był florecistą, z powodzeniem walczył także w szabli. W tej broni wywalczył tytuł mistrza świata w turnieju drużynowym (1962). Pan Egon trzykrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich (1960, 1964, 1968). Oboje nasi goście, przez długie lata, zajmowali się szkoleniem szermierzy we włoskich klubach we Florencji i w Turynie. Miejscem pierwszego oficjalnego spotkania trenerów i działaczy sekcji szermierczej KS WARTA z gośćmi honorowymi tegorocznego Europejskiego Festiwalu Szermierki – XI Memoriału Fechtmistrza Jana Nowaka była Restauracja Delicja przy poznańskim Placu Wolności. Spotkanie stanowiło okazję do rozmowy z Mistrzem na tematy związane ze szkoleniem oraz organizacją szermierki we Włoszech, gdzie Państwo Frankę mieszkają od lat 70. Dodatkowo na Panią Elżbietę Cymerman – Franke i Pana Egona Franke czekała niespodzianka w postaci specjalne skomponowanego menu „Złoto olimpijskie” na cześć medalu zdobytego podczas Igrzysk w Tokio w roku 1964.
W kolejnym dniu wizyty Państwa Elżbiety i Egona Franke rozpoczął się od spotkania w Wydziale Sportu Urzędu Miasta Poznania. Naszych gości w zastępstwie Pani Dyrektor Ewy Bąk podjął Jej zastępca Pan Maciej Piekarczyk. Po spotkaniu Państwo Franke udali się do Centrum Białej Broni, żeby zobaczyć w jakich warunkach trenują młodzi szermierze Naszego klubu.